روزه یک سو شد و عید آمد و دل‌ها برخاست

روزه یک سو شد و عید آمد و دل‌ها برخاست
می ز خمخانه به جوش آمد و می باید خواست

نوبه ی زهدفروشان گران جان بگذشت
وقت رندی و طرب کردن رندان پیداست

چه ملامت بود آن را که چنین باده خورد؟
این چه عیب است بدین بی‌خردی وین چه خطاست ؟

باده نوشی که در او روی و ریایی نبود
بهتر از زهدفروشی که در او روی و ریاست

ما نه رندان ریاییم و حریفان نفاق
آن که او عالم سر است بدین حال گواست

فرض ایزد بگذاریم و به کس بد نکنیم
وانچه گویند روا نیست نگوییم رواست

چه شود گر من و تو چند قدح باده خوریم؟
باده از خون رَزان* است نه از خون شماست

این چه عیب است کز آن عیب خلل خواهد بود؟
ور بود نیز چه شد مردم بی‌عیب کجاست؟

 

حافظ

/ 8 نظر / 19 بازدید
پرستو

"باده نوشی که در او روی و ریایی نبود بهتر از زهدفروشی که در او روی و ریاست" عالیه. به نظرت اینایی که تو دنیای مجاز با عناوین مختلف میان ریاکار تزنادن یا اینایی که به چیزی تظاهر می کنند؟؟

میرعماد

سلام عیدتون مبارک با آرزوی سلامتی و موفقیت[گل]

پرستو

با حرفت اصلا موافق نیستم. -در اینجور مواقع بر ما گناهی نیست- به نظرم این عین دروغگویی هست. فرقی نمی کنه چه جوری آدم دروغ بگه. وقتی غیر خودت را نشان دهی یعنی داری نقش بازی میکنی و .. تجربه و علم روانشناسی نشون داده! که وقتی از خودت دور بشی کم کم خودتو فراموش میکنی و به سمت شخصیتی پیش میری که دوست داری داشته باشی نه اون شخصیت وافعی که هستی. این جور مسائل به مرور و گذر زمان روی روان آدم تاثیر می ذاره. بهرحال هرچقدر که صداقت صفت ارزشمند و قابل تقدیریه ریاکاری و دروغگویی مورد سرزنش و شیطانی. اما درباهر اینکه میگی آدم بتونه حرفشو راحت بزنه هیچ مانعی وجود نداره که یکی نتونه حرفشو راحت بزنه. کسی که بخواد به خاطر برداشت و دید بقیه از حرفش (که فکر می کنه درسته) کوتاه بیاد و به یک قالب جدید روی بیاره عزت نفس پایینی داره. نشون میده که طرف حتی خودش خودشو قبول نداره. این نظرمنه.

پرستو

عیبی نداره! درباره اون مواقع خاص که شرایطی پیش میاد خودت می دونی و وجدانت... اما درباره رابطه با کسی که موافق ما نیست؛ خب شما مجبور نیستی سر مسائلی که با مادرت اختلاف داری باهاش بحث کنی. شما می تونی زندگی خودتو داشته باشی. یا می خوای تو دنیای مجازی شخص دیگری بشی یا شخصیتی که هستی رو در دنیای مجازی بروز میدی. اولی مورد نکوهش منه و دومی واقعیتته و بر آن حرجی نیست! راستی چند تا سوال کنجکاوی ! شما متولد کجایی؟ چجوری شد رفتی عجمان؟